AIMA Kış Konserleri Duo Fidelis’le devam ediyor

4 Şubat 2017, Cumartesi 19.00

AIMA Haluk Barutçuoğlu Evi

 

“Sadık” anlamına gelen “Fidelis” ismini alan Zeynep Keleşoğlu (flüt) & Orçun Orçunsel (piyano) ikilisi, 1996 yılında sınıf arkadaşı olarak birlikte müzik yapmaya başladılar. 20 yıl boyunca müziğe ve birbirlerine duydukları sevgi, onları hep paylaşmaya, gelişmeye, yaratmaya iten güç oldu ve gelecek projelerini bu isim altında sürdürmeye karar verdiler.

duo-fidelis

PROGRAM

Fikret Amirov, 6 Parça

Béla Bartók, Romen Dansları, Sz. 56, BB 68

Ekrem Zeki Ün, Yunus’un Mezarında

Otar Taktakishvili, Flüt ve Piyano için Sonat

ZEYNEP KELEŞOĞLU

1985 yılında İstanbul’da doğdu. 1996 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Halit Turgay ile başladığı flüt eğitimine, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda devam ederek 2007 yılında mezun oldu. İngiliz flütist William Bennett’in yaz akademisi başta olmak üzere, Emmanuel Pahud, Davide Formisano, Andrea Oliva, Robert Winn, Jean Ferrandis, Nicola Mazzanti, Siobhan Grealy gibi dünyaca ünlü flütçülerin ustalık sınıflarına katıldı. 29. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Genç Solistler Dizisi kapsamında “Dolce Quartet” ile konser verdi. Aynı grupla 2001 yılının Nisan ayında Edirne’de düzenlenen Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması’nda dereceye girdi. 2002 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği Genç Solistler Dizisi’nde yer almaya hak kazandı. Üyesi olduğu “Marsyas Flüt Dörtlüsü” ile İş Sanat Kültür Merkezi’nin oda müziği dalında düzenlediği seçmeleri kazanarak, 2003 yılında ‘Parlayan Yıldızlar Serisi’nde konser verdi. 2008 yılında katıldığı seçmeleri kazanarak Amerika’da düzenlenen Sieur Du Luth Müzik Festivali’nde orkestra üyesi olarak yer aldı. 2009 yılında İstanbul Klarnet Korosu ile Cecile Chaminade’ın Concertino’sunu, 2012 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestrası eşliğinde Flütist Halit Turgay ile Franz Doppler’in ‘Rigoletto’ Fantasy adlı eserini seslendirdi. 2013 ve 2014 yıllarında düzenlenen Ayvalık Uluslararası Müzik Festivali’nde solist olarak ve oda müziği konserlerinde yer aldı. Akbank Oda Orkestrası, Filarmonia İstanbul ve Şişli Senfoni Orkestrası’nda görev almış; 2008 yılından beri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda solo piccolist, 2011 yılından beri de Orkestra’Sion’da solo flutist olarak görevini sürdürmektedir. 2001 yılından bu yana Marsyas Flüt Dörtlüsü’nün ve 2014 yılında kurulan Trio Pax ve Orient Ensemble’ın üyesi olup, aktif olarak konserler vermekte ve festivallerde yer almaktadır.

ORÇUN ORÇUNSEL

İstanbul’da   doğan   Orçunsel,   4   yaşında   İ.Ü.   Devlet   Konservatuarı’na   girerek   ilk   piyano  çalışmalarına   başladı.   Daha   sonra   M.S.G.S.Ü.   Devlet   Konservatuvarı   piyano  bölümünden,   Zeynep   Yamantürk   ile   çalışarak   2004   yılında   mezun   oldu.  Kompozitör   Ali   Darmar   ve   Devlet   sanatçısı   Piyanist   Prof.   Ayşegül   Sarıca   ile  çalışmalarının   yanı   sıra   Dünya   çapındaki   piyanist   ve   pedagog   Stephen   Kovacevich  başta   olmak   üzere,  Thomas   Yee   ve   Hanry   Faures’in   çalıştaylarına   katılarak  sanatçılardan   büyük   ilgi   gördü.  Çeşitli   Uluslararası   yarışmalarda   dereceler   alan   sanatçı,   2007   yılında   ALV   Bursu   ile  Salzburg   Yaz   Akademisi’ne   giderek   Karl‐Heinz   Kammerling   ile   çalışmıştır.
Özellikle  düzenleme   alanında   kendisini   yoğunlaştırarak   çalışmalar  yapmaktadır.  İlk   kompozisyon   çalışmalarına   8   yaşında   başlamış,   bu   yönde   kendini   geliştirmiş   ve  hâlen   dünyanın   çeşitli   yerlerindeki   birçok   konser   için   kompozisyon   ve   düzenleme  yapmakta,   film   müzikleri   bestelemektedir.  Orkestra   şefliği   çalışmalarına   Devlet   Sanatçısı   Prof.   Gürer   Aykal   ile   M.S.G.S.Ü.D.K.  yüksek   lisans   programında   başlamış,   2007   yılında   İzmir   Dokuz   Eylül   Senfoni  Orkestrası’nı   yönetmiş,   aynı   yıl   CRR   Senfoni   Orkestrası   ile   Muhsin   Ertuğrul  Sahnesi’nde   perde   açan   Yalçın   Tura’nın   “Leyla   ile   Mecnun”   operasında   şef  yardımcılığını   üstlenerek   temsillerden   bazılarını   yönetmiştir.   2008   ve   2009  yıllarında   Cem   Mansur   yönetimindeki   Ulusal   Gençlik   Senfoni   Orkestrası’nın   şef  yardımcılığını   üstlenmiş,   daha   sonra   da   Antalya   Devlet   Senfoni   Orkestrası,   İstanbul  Devlet   Senfoni   Orkestrası,   Mersin   Oda   Orkestrası   ve   Budapeşte   Radyo   Senfoni  Orkestrası’nı   yönetmiştir.  2008   yılından   bu   yana,   Istanbul’da   kurmuş   olduğu   Orchestra’Sion   ile   düzenli  konserler   veren   Orçun   Orçunsel,      bu   orkestranın   daimi   şefliğini   ve   genel   sanat  yönetmenliğini   yapmaktadır.   Orchestra’Sion   ile,   dünya   çapındaki   büyük   piyanist  Paul   Badura‐Skoda   başta   olmak   üzere,   Andrei   Gavrilov,   Dimitri   Ashkenazy,  Aleksander   Rudin,   Ayşegül   Sarıca,   Cihat   Aşkın,   Toros   Can,   Borusan   Quartet,   Bülent  Evcil   ve   Özcan   Ulucan   gibi   solistlerle   aynı   sahneyi   paylaşmıştır.   Orçunsel,   bir   yandan   Orchestra’Sion   ile   dünya   çapındaki  büyük   virtüözleri   ağırlamaya   devam   etmekte,   konuk   şef   olarak   davet   aldığı  orkestraları   yönetmekte,   kompozisyon   çalışmaları,   düzenlemeler   ve   film   müzikleri  yapmakta,   aynı   zamanda   da   konser   piyanisti   olarak   kariyerini   sürdürmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve davetiye için 0535 374 98 04’ü arayınız.